Autor Andrej Lednár

  • URSO prináša novinky pre odberateľov, dodávateľov aj OZE

    Od 1. júla 2024 čaká slovenský energetický trh sériu zásadných zmien. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) predstavil balík opatrení, ktoré majú priniesť transparentnosť, spravodlivosť a zjednodušenie pre všetky strany zapojené do procesu výroby a distribúcie energie.

    Zraniteľní odberatelia môžu podať výpoveď kedykoľvek

    Jednou z najvýznamnejších zmien je návrat k pôvodnému stavu pred rokom 2023 v oblasti dodávok energií. Od 1. augusta 2024 budú môcť zraniteľní odberatelia elektriny a plynu meniť dodávateľa kedykoľvek počas roka. To im dáva oveľa väčšiu slobodu a umožňuje im reagovať na aktuálne ponuky a ceny energií.

    Prehľadné faktúry a transparentné ceny

    Dodávatelia energií budú musieť zasielať odberateľom prehľadnejšie faktúry bez zbytočných reklám a s informáciami o reálnej spotrebe. Zverejňovať sa budú aj informácie o tarife, ktorú odberateľ platí a či je to tá najlepšia voľba. To pomôže odberateľom zorientovať sa v ponuke a vybrať si dodávateľa, ktorý im ponúkne najvýhodnejšie podmienky.

    Zjednodušenie pripojovania OZE

    OZE sa dotkne poplatok za pripájanie do siete vo výške 20%, čo môže mať negatívny vplyv na návratnosť hlavne väčších inštalácií. Na druhej strane, URSO zavádza zjednodušené a jednotné pravidlá s kratšími lehotami pre pripojovanie obnoviteľných zdrojov. Cieľom je urýchliť rozvoj OZE a znížiť závislosť Slovenska od fosílnych palív – čo vzhľadom na vyšší poplatok nevyzerá byť skutočným cieľom.

    Ďalšie zmeny

    Okrem zmien v oblasti dodávok energií a OZE balík opatrení prináša aj zmeny v oblasti kontroly regulovaných subjektov, dohľadu nad cenovým konaním v teplárenstve a ďalšie. Cieľom je zefektívniť fungovanie energetického trhu a chrániť záujmy spotrebiteľov.

    Záver

    Balík opatrení URSO predstavuje významný krok vpred k transparentnému a spravodlivému energetickému trhu na Slovensku. Zmeny prinesú odberateľom väčšiu slobodu a dodávateľom povinnosť informovať o svojich cenách a podmienkach. OZE sa stanú dostupnejšími a celý energetický systém bude fungovať efektívnejšie.

  • Vyjednávanie so Slovenskými elektrárňami

    Ministerka Saková by chcela opäť otvoriť jednania o memorande so Slovenskými Elektrárňami.

    Ako to s cenami pre vybrané skupiny odberateľov je ?
    Ešte za ministrov Matoviča a Sulíka bolo podpísané memorandum pre roky 2023 a 2024 za bezprecedentne nízke ceny nákupu komodity a to 61,2Eur/MWh

    V minulom roku došlo k predĺženiu až do roka 2027, ale už za iných podmienok – vzostupné navyšovanie ceny

    2025 – 66,7Eur/MWh
    2026 – 72,7Eur/MWh
    2027 – 79,3Eur/MWh

    Za celé obdobie by bol nárasť 18,1Eur/MWh.

    Netreba zabúdať, že odberatelia a hlavne štát ušetril doteraz (pri najmenšom) stovky miliónov Eur.
    Z pohľadu dnešných cien Futures 2027 (PXE) je práve tento rok zlomový, kedy by sme podľa memoranda platili viac, ako je trhová cena.

    Čo by ale muselo ministerstvo slúbiť, aby Slovenské elektrárne boli ochotné urobiť opätovný ústupok?
    Predsa len by prišli o zisky, ktoré by akcionárov určite potešili.

    Reforma trhu s energiami schválená Európskym parlamentom v tomto roku dáva štátom väčšie možnosti zásahu do trhu s energiami v prospech odberateľov.
    Uvidíme, ako sa dopadnú jednania nie len so Slovenskými elektrárňami, ale aj Euróskou komisiou.

  • Európsky parlament schválil reformu trhu s energiami

    Európsky parlament schválil reformu trhu s energiami, ktorá reaguje na prudký nárast cien plynu a elektriny v roku 2022.
    Namiesto pôvodnej, hĺbkovej revízia trhu s energiami, sme svedkami súboru menších úprav, zameraných hlavne na ochranu spotrebiteľov.

    Presadzovanie 100% obnoviteľných zdrojov išlo do úzadia a Poľsko sa zasadilo o podporu pre uhoľné elektrárne v čase krízy do roku 2028.

    • Hlavné body:
    • Väčší podiel dlhodobých zmlúv o dodávke elektriny (menej náchylné na cenové výkyvy).Podpora obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie prostredníctvom kontraktov na rozdiel (CFD)
    • Možnosť štátov podporovať dlhodobé zmluvy o odbere elektriny s cieľom zvýšiť stabilitu cien.
    • „Bezpečnostný spínač“ pri prekročení veľkoobchodných cien elektriny nad 180Eur/MWh
    • Možnosť štátov zasahovať do trhu – znižovať ceny pre domácnosti a priemysel.

    Reformou sa síce nezmenili základné princípy trhu s elektrinou, no zavádza sa viacero opatrení na ochranu spotrebiteľov pred prudkými cenovými výkyvmi.
    Jeden z najdôležitejších nástrojov sú CFD kontrakty na rozdiel, ktoré sú určené na podporu obnoviteľných zdrojov energie a jadrových elektrární. Fungujú ako forma záruky, ktorá producentom energie zaručí minimálny príjem bez ohľadu na trhové ceny elektriny. Zároveň však aj obmedzia ich potenciálny zisk v prípade výrazného nárastu cien.

  • Regulovaní odberatelia pozor: Na výpoveď máte pár dní

    Aj keď sme si zvykli na výpoveď sa podáva podľa zmluvných podmienok, teraz si situácia iná. Upravuje ju totiž Zákon o energetike  § 17b ods. 3), ktorý hovorí o tom, že regulovaný odberateľ musí o zmenu dodávateľ požiadať najneskôr do 31.03.2024 a to k 31.12.2024. Len takto môžete mať od nového roku aj nového dodávateľa.
    Pokiaľ by ste chceli vystúpiť z regulovaného segmentu bez zmeny dodávateľa sú podmienky žiadosti a vyradenie stanovené § 17b ods. 2). a ods. 4). Oznámenie treba taktiež podať do 31.03.2024.

    Je regulovaná cena pre Vás výhodná ? Z pohľadu tohtoročných cien jednoznačne NIE !


    Regulované ceny plynu sú v súčasnosti až o 30% vyššie a pri elektrine to môže byť podľa typu odberateľa až o 70% viac v porovnaní s aktuálnymi trhovými cenami. Ak by ste zvolili ceny na princípe spotu, je rozdiel ešte vyšší.

    Aj keď regulácia vzbudzuje u odberateľov falošný pocit bezpečia a predpokladajú, že majú najnižšiu možnú cenu, aj keď „ neviditeľná ruka voľného trhu“ opäť funguje a ukázala svoju silu.


    Využite posledný týždeň na podanie výpovede svojmu dodávateľovi a ušetrite na dodávkach elektrickej energie a zemného plynu vďaka individuálnej cenovej ponuke.

  • Ako znížiť spotrebu energie, aj vďaka technológiám

    Ktoré oblasti domácnosti alebo podnikov majú najväčší potenciál pre úsporu energie a prečo?

    Vo všeobecnosti platí, že kúrenie a ohrev teplej vody sú najväčšími žrútmi energie ako v domácnosti, tak aj v nevýrobných podnikoch. Pri elektrickej energií, tak aj pri zemnom plyne sú rozdiely medzi technológiami v desiatkach percent. Napríklad kondenzačný kotol vie ušetriť 20-30% spotrebovaného plynu v porovnaní s klasickým. Pri elektrickom bojlery a vykurovacích rohožiach sú v porovnaní s tepelným čerpadlom rozdiely ešte väčšie, ale vzhľadom na vyššie vstupné náklady je návratnosť tepelného čerpadla 4-5 rokov.
    Do rovnakej kategórie patria klimatizácie, ktoré sa stávajú aj v našich zemepisných šírkach čím ďalej bežnejšími a vedia výrazne zvýšiť spotrebu. Spolu s elektrickým kúrením to predstavuje približne 50% nákladov a ďalších 15% patrí ohrevu teplej vody. Ak by sme sa pozreli na výrobné podniky, ktoré neprešli

    Pri starších priemyselných a skladových budovách sú úniky tepla ešte výraznejšie a tým dochádza aj k väčším energetickým stratám. Tie môžu dosahovať až 80%, preto práve pre tento segment sú investície do obnovy budov a technológií veľmi dôležité.

    Pravdaže spotrebiče, ktoré používame majú tiež vplyv na spotrebu energie. Či sa jedná o varnú dosku, chladničku, umývačku alebo práčku, ak sa bavíme o novších zariadeniach  spotrebujú v priemere 15%,
    Osvetlenie vďaka úsporným žiarivkám a LED sa v posledných rokoch dostalo na úroveň 10%  celkových nákladov.
    Zvyšných 10% pokrývajú napríklad televízor, počítač, či iné menšie spotrebiče.
    Toto rozdelenie sa týka hlavne domácností. V prípade kancelárií by väčšiu časť spotreby vyžadovala práve výpočtová technika, či chladenie.

    Ako môžu jednotlivci alebo firmy využiť moderné technológie na monitorovanie a optimalizáciu spotreby energie a akým spôsobom môžu ušetriť?

    Ak odhliadneme od základných rád, ako kúpu úspornejších spotrebičov, či úsporných svietidiel, najdôležitejšie je vedieť, akú a kedy máte spotrebu. Na to slúžia inteligentné merače spotreby, ktoré vedia merať nie len elektrickú energiu, ale aj plyn, či prietok vody. Vďaka týmto údajom viete lepšie zhodnotiť, kde sa Vám tak povediac strácajú peniaze.

    Vďaka systémom založených na inteligentných riadiacich systémoch je monitorovanie a optimalizovanie spotreby jednoduchšie. Ide predovšetkým o systémy, ktoré automatizujú úlohy bežne ovládané ľuďmi. Výrobky ako napríklad inteligentné svetlá, spotrebiče môžu spotrebu energie vypnúť v čase, keď sa nepoužívajú. Zabudovanie smart technológií zmení budovu na inteligentnú a umožní ovládať kúrenie, vetranie, klimatizáciu či osvetlenie. Dymové detektory, alebo detektory úniku plynu, či vody prispievajú k bezpečnosti budov. Databáza údajov spotrieb poskytuje nenahraditeľné údaje, ktoré môžu byť v budúcnosti podkladom návrhu ďalších systémov znižovania energetickej náročnosti budov.


    Pri firmách je veľkým pomocníkom aj 15 minútový diagram, ktorý má k dispozícií každý odberateľ s priebehovým odpočtom ( mesačné vyúčtovanie spotreby). Ak máte spotrebu najvyššiu medzi 11:00-17:00 určite stojí za zváženie pri elektrickej energií prechod na SPOT, keďže rozdiely oproti fixnej cene môžu byť priepastné. Rovnako, ak plyn spotrebúvate počas celého roka a nie len cez zimné obdobie, je situácia veľmi podobná.

    Kúrenie a chladenie spotrebúva najviac z energie, preto veľkým prínosom je termovízia, ktorou vieme na budove nájsť úniky. Zaizolovaná fasáda je už rekonštrukcií štandardom, ale často sa podceňuje strecha, či chyby pri montáži napríklad okien.

    Vždy platí, že najlacnejšie sú energie, ktoré neminieme.

    Aké sú najnovšie trendy v oblasti úspor energie, ktoré ovplyvňujú spotrebiteľov a ako môžu domácnosti efektívne kombinovať tradičné s obnoviteľné zdroje energie na maximalizáciu úspor?

     Minulom roku, aj vďaka vysokým cenám energií sme zažili renesanciu v pripájaní malých zdrojov energie a to ako pri firmách, tak hlavne domácnostiach. Fotovoltika bola témou číslo jeden a celková novo inštalovaná kapacita  266,9MWp (zdroj: SAPI) to len potvrdzuje. Rovnako sa veľkej obľube tešili tepelné čerpadlá, ktoré sa stali nedostatkovým tovarom a na inštaláciu sa čakalo aj niekoľko mesiacov. Veľmi pomohol dotačný program Obnov dom, ktorý sa uvoľnil aj pre Bratislavský kraj a týkala sa práve zníženia energetickej náročnosti rodinných domov, či vodozádržných opatrení.
    Dlhodobé úspory prinášajú práve komplexné riešenia, kedy je budova energeticky zaizolovaná a viete využiť lacnú elektrinu zo siete, prípadne z vlastných fotovoltických panelov keď sú prebytky. K väčšej sebestačnosti dopomáhajú aj batériové úložiská, ktoré sa čoraz častejšie stávajú súčasťou nových inštalácií. Tie umožnia uložiť aspoň časť energie a využiť ju neskôr, keď ju budete potrebovať, aj ako záložný zdroj. Pri tzv. virtuálnych batériách sa jedná odosielanie prebytkov do siete, ktoré Vám neskôr dodávateľ vráti. Tento systém síce nemá pre užívateľa žiadne vstupné náklady, ale platí sa poplatok prevádzkovateľa distribučnej sústavy pri spätnom odbere a  v prípade výpadku siete nemáte elektrickú energiu.

    Snaha o šetrenie sa prejaví aj na výbere spotrebičov s inteligentnými riadiacimi prvkami. Šetrenie sa prejaví aj na skladbe stavebných materiálov v prípade výstavby nových budov alebo rekonštrukcii. Do popredia sa budú dostávať prírodné materiály, ako je drevo, kameň a hlina.

    Trendy v úsporách energií smerujú k obnoviteľným zdrojom, rastúcej elektrifikácii a využívaniu zeleného vodíka. Bude narastať dopyt po elektrickej energii, nakoľko sa priemyselné odvetvia, doprava aj vykurovanie elektrifikujú.  Pripojenie do distribučnej sústavy sa stáva čoraz väčším problémom. Zosúladenie ponuky a dopytu po elektrine je čoraz zložitejšie. Efektívna kombinácia tradičných energetických systémov a OZE bude hlavnou výzvou energetiky v najbližšom období. Nové trendy v ekologickej zodpovednosti a energetickej sebestačnosti a nezávislosti odberateľov sa odzrkadlia aj na úsporách energií.

    Vyjadrenie pre denník Pravda, príloha „Užitočná pravda“ 15.02.2024

  • ÚRSO znížil TPS za distribúciu elektriny pre rok 2024

    Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v januári 2024 ukončil všetky cenové konania v oblasti elektroenergetiky na rok 2024. Výsledkom je zníženie tarify za prevádzkovanie systému (TPS) a tarify za systémové služby (TSS) za distribúciu elektriny.

    TPS

    TPS je jednou z hlavných zložiek koncovej ceny elektriny. Zahŕňa náklady na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a malých vodných elektrární (MVE).

    Pre rok 2024 ÚRSO stanovil výšku TPS v jednotlivých pásmach koncovej spotreby elektriny nasledovne:

    • pre domácnosti a ďalších koncových spotrebiteľov, ktorí majú spotrebu do 1 GWh, sa TPS znížila z úrovne 25,4807 EUR/MWh na 15,9 EUR/MWh, čo predstavuje medziročný pokles o 38,6 %
    • pre odberateľov s koncovou spotrebou od 1 GWh do 100 GWh sa TPS znížila z úrovne 19,0705 EUR/MWh na 11,9 EUR/MWh, čo predstavuje medziročný pokles o 38,6 %
    • pre koncových odberateľov zaradených v treťom pásme, resp. odberateľom s individuálnou sadzbou TPS, sa TPS rovnako signifikantne znižuje, v tomto prípade o 37,23 %, a síce z 1,891 EUR/MWh na 1,187 EUR/MWh

    TSS je ďalšou zložkou koncovej ceny elektriny. Zahŕňa náklady na prevádzku a rozvoj prenosovej sústavy.

    Zníženie cien

    Zníženie tarify TPS a TSS za distribúciu elektriny bude mať pozitívny vplyv na koncových spotrebiteľov. V priemere sa očakáva, že ročná úspora nákladov na elektrinu pre domácnosti bude predstavovať približne 20 eur. Pravdaže pre väčších odberateľov sa bude jednať o nezanedbateľné úspory.
    Na druhú stranu je znižovanie odvodov hlavne do TSS otázne, keďže je potrebné vynakladať nemalé prostriedky na zabezpečenie stabilného fungovania elektrizačnej sústavy, a to aj v dôsledku pripájania nových zdrojov OZE, či elektromobility.

  • Malý modulárny reaktor Westinghouse

    V Slovenských mádiach sa v poslednej dobe skloňuje skratka SMR ( Small modular reactor ), alebo po slovensky, malý modulárny reaktor a to hlavne v spojitosti so spoločnosťou Westinghouse. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a.s. podpísala memorandum práve s touto spoločnosťou, ktorým sa Slovensko dostalo do úzkeho výberu na testovaciu prevádzku ich reaktora AR300 v Európe.

    AR300 SMR je v súčasnosti v predlicenciačnej fáze, čo znamená, že Westinghouse úzko spolupracuje s Americkými úradmi, hlavne NRC na podaní žiadosti na licencovanie dizajnu reaktora do konca roka 2024. Preto musíme zatiaľ hovoriť o teoreticky funkčnom dizajne. Výhodou je, že AR300 vychádza z existujúceho reaktora AR1000, takže základný princíp fungovania je jasný. Prvý reaktor tohto typu bol uvedený do prevádzky prekvapivo v Číne a to v roku 2018 po opakovaných omeškaniach a problémoch

    Jedná sa o typ jadrového reaktora, v ktorom sa voda ohrieva pod vysokým tlakom a potom sa používa na výrobu pary, ktorá poháňa turbínu na výrobu elektriny. Už model AR1000 patrí medzi menšie a jednoduchšie reaktory s vysokou účinnosťou. Jeho hlavnou prednosťou je všestrannosť, vďaka ktorej sa okrem výroby elektriny hodí na vykurovanie z odpadového tepla, výrobu vodíka, či môže byť prepojený s odsoľovacou továrňou. Tieto vlastnosti preberie aj jeho menší braček AR300.

    Kedy sa teória stane realitou? To je asi hlavná otázka. Ak by všetky schaľovania a certifikácie procesy prebehli bez problémov, začiatok výstavby prvého reaktora AR300 je plánované na 2029. Testovanie zmenšeného reaktora by malo začať v spolupráci s Idaho National Laboratory v roku 2027.

    Americká spoločnosť Westinghouse sa u nás spája s dodávkami jadrového paliva pre naše elektrárne, ako aj s memorandom o spolupráci. Čo je už menej známe, že kvôli falšovaniu účtovných podkladov, zlému hospodáreniu a technickým problémom pri výstavbe elektrární vyhlasili v 2017 bankrot. Z problémov ich zachránila kanadská investičná spoločnost Brookfield. Od reštruktrulazácie sa podarilo spoločnosti podpísať niekoľko významných kontraktov a to hlavne v Číne na budovanie ďalších rekatorov AR1000, či na Ukrajine s náhradou dodávok paliva do reaktorov VVER440, ktoré máme aj na Slovensku.

  • Rozhovor pre RTVS „Z prvej ruky“

    Spoločne s riaditeľom Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Jánom Karabom dostal konateľ našej spoločnosti priestor vyjadriť sa k aktuálnym témam v oblasti energetiky. Koncová cena elektriny, distribučné a systémové poplatky, či modulárne reaktory verzus obnoviteľné zdroje.

    https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1175

  • Podiel obnoviteľných zdrojov dosiahol 22,90 %

    Na základe podkladov od OKTE, a. s. a SEPS, a.s., ÚRSO konštatuje „že v roku 2022 sa z OZE vyrobilo 6 162 781 MWh elektrickej energie, čo na celkovej výrobe elektriny v SR v roku 2022 (26 915 884 MWh) predstavovalo podiel 22,90 %“.
    Vysoké ceny energií zvýšili motiváciu odberateľov využívať obnoviteľné zdroje, keďže práve tie je možné zapojiť v hybridnom režime. Pomohli dotácie a podpora štátu. Došlo aj k uvoľneniu kapacít distribúcie, ako aj k zjednodušeniu procesov.
    Na druhu stranu je za týmto číslom aj celkový pokles vyrobenej elektriny od roku 2021 na Slovensku a to o 11%.

  • Koľko stojí nabíjanie elektromobilu?

    Na internete je veľa článkov venujúcich sa tejto téme, ale veľká časť z nich je nepresných a ich prepočty sú veľmi zavádzajúce. Preto sme si pripravili jednoduché porovnanie nákladov cien nabíjania vo verejnej sieti a doma.

    Ak jazdíte dlhé trate, alebo veľa, môžeme si ako príklad dať paušál od ZSE Drive – Flat, ktorý za 89Eur s DPH obsahuje predplatených 400kW nabíjania. Ak to prepočítame na 1KWh, tá stojí 0,2225 Eur, a to aj na najrýchlejších nabíjačkách. Keď prekročíte zakúpené množstvo, je spotreba spoplatnená 0,290Eur/kWh.

    Keď si zoberieme priemernú spotrebu elektromobilu na diaľnici 20KWh/100km, tak nás stojí diaľničných 100km 4,45Eur. V meste by to bolo pri spotrebe 16KWh/100km 3,56Eur s DPH. Sú pravdaže elektromobily, ktoré vedia jazdiť ešte úspornejšie.

    Vždy platí, že domáce nabíjanie je to najlacnejšie, hlavne ak doma zvolíte produkt určený pre elektromobily. Vtedy môže v noci cena elektriny klesnúť až pod úroveň 0,03742 Eur/kWh za komoditu, ako v prípade produktu od Magna Energia E-auto. Cez víkend dokonca so 4% zľavou. Sieťové a distribučné poplatky, budú pre každú distribučnú oblasť iné, ale pre prepočet zvolíme ZSD a sadzbu D2. Doma by nás 400kW stálo za mesiac 45Eur s DPH. To znamená, že 1 kWh stojí  0,112Eur a pri spotrebe 16KWh/100km zaplatíte približne 1,8Eur s DPH, na diaľnici 2,24Eur/100km. Pri domácom nabíjaní musíme prihliadnuť ešte na cenu wallboxu a jeho inštaláciu, ale to jednorázová investícia. Niektorí výrobcovia dodávajú k autu prenosnú trojfázovú 400V nabíjačku, ktorá plnohodnotne nahrádza wallbox.

  • Ceny eletriny pre domácnosti zastropované do 2027

    Slovenské elektrárne predĺžili memorandu o dodávkach elektrickej energie pre domácnosti až do roku 2027. Komodita si udržala cenu 57,3Eur/MWh, čím je udržaná najnižšia cena v EÚ. Cena je automaticky pre všetkých, čiže nie je podmienená znížením spotreby, ani inými opatreniami.

    K dohode došlo po úspešnom dosiahnutí 55% výkonu 3. reaktora v jadrovej elektrárni Mochovce. Slovenské elektrárne požadovali ako protihodnotu stabilné daňové prostredie, ktoré by ich ochránilo pred nečakaným zdanením.

  • Vyhlásená výzva na preplatenie energií

    Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo dotačné programy na preplatenie rozdielu medzi cenníkovou cenou dodávateľov a 99Eur/MWh za plyn a 199Eur/MWh pri elektrickej energií. Obce a verejná správa dostanú preplatených 100%, zatiaľ čo súkromné podniky 80% svojej spotreby. Celý proces podávania žiadostí je vysvetlený na stránkach ministerstva.

    Výzva pre podnikateľov :

    https://energodotacie.mhsr.sk/Pvyzva.html

    Výzva pre verejnú správu :

    https://energodotacie.mhsr.sk/VSvyzva.html

    Pri elektrickej energií nebude o dotácie žiadať žiaden klient Prvej Energetickej, keďže ich priemerné mesačné ceny za január sú nižšie, ako zastropovanie. Bohužiaľ štát dopláca na nezodpovednosť odberateľov, ktorí sa nezaujímajú o svoje energie a neurobili nič, aby ušetrili.

  • Vysoké zálohové platby pri spotových cenách?

    Naši klienti majú našťastie v drvivej väčšine spotrebu elektrickej energie a plynu vyhodnocované na základne spotových cien. To znamená, že každý mesiac bude cena za komoditu odlišná a dodávateľ dopredu nevie, koľko bude odberateľovi účtovať. A práve tu nastáva problém.

    Keďže spotové ceny boli v minulosti určené iba pre veľkých odberateľov, zálohové platby boli individuálne. Keďže teraz mal možnosť získať určitu formu cien odvýjajúcich sa od spotov aj malý odberateľ, nebola takáto možnosť určovania záloh reálna.
    Preto dodávatelia pristúpili k vytváraniu záloh na základe cenníkových cien, alebo maximálnej stanovej ceny.

    Môže sa stať, že Váš vyučtovací cyklus bol ponechaný z predošlých období. Preto by sa mohlo stať, že preplatky na zálohách by mohli byť vrátené až po roku.
    Je to síce na individuálnom prístupe dodávateľa, ale pre našich klientov sa nám podarilo vyjednať možnosť nahlasovať spotrebu a tým sa dostať k svojim preplatkom skôr.

    Pokiaľ máte fixné, cenníkové ceny, napríklad v prípade prologácie u „tradičného dodávateľa“, budete platiť počas celého roka tú istú sumu, aj v prípade extrémného nárastu.

  • Získajte späť časť nákladov na energie za 08-09.2022 !

    Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu v ktorej sa môžete uchádzať o preplatenie časti nákladov za obdobie od 1. augusta 2022 do 30. septembra 2022. Cena bola stanovená na 99Eur/MWh za plyn a 199Eur/MWh za elektrickú energiu.

    Preplácať sa bude 80% z rozdielu na nákladov za energie medzi nákupom a stanovenou cenou.
    Je potrebné sa prihlásiť do 22.12.2022

    Prihláška a potrobné informácie :

    https://energodotacie.mhsr.sk/vyzva.html

  • Nepredĺženie zmluvy od Slovenské Elektrárne – ES

    V priebehu tohto týždňa dostávajú klienti Slovenských elektrární – energetické služby do schránok oznámenia o nepredĺžení zmluvného vzťahu. Môzeme všetkých ubezpečiť, že nie je dôvod na paniku a nejedná sa o problémy spoločnosti.

    Vzhľadom na súčastnú situáciu, kedy sú krátkodobé produkty násobne výhodnejšie sa SE – ES rozhodli zmeniť všetkým klientom spôsob nákupu energií.
    Ako vysvetľuje za dodávateľa Tibor Szénási :


    „Menším a stredným klientom ponúkneme fixnú cenu 370€ s tým, že každý mesiac vyhodnotíme priemer všetkých spotových cien v danom mesiaci(aritmeticky), a to k referenčnej cene, ktorú sme stanovili na 300€ . Podla pomeru sa upraví fakturačná cena každý mesiac.
    Čiže ak priemer spotu za mesiac január bude 150€ (-50%) tak zákazník bude mať pre daný mesiac cenu 370€ – 50% (+10€ fix) = 195€.

    Pre väčších klientov umožníme nákup čistého spotu, kedy sa oceňuje zakaznikovi každa hodina samostatne. Priemer ceny sa vypočíta na základe priemeru nákupnej ceny za danú hodinu a spotreby odberateľa počas celého obdobia.“

    To znamená, že maximálna cena, ktorú by klient zaplatil v prípade, ak nedôjde k zastropovaniu cien je 370Eur/MWh. Vzhľadom na vývoj spotových cien, je ale pravdepodobné, že cena bude výrazne nižšia, pod úroveň štátom plánovaného stropu 199Eur/MWh.

  • Poškodenie plynovodu NS1 a NS2

    1. čo poškodenie znamená pre Nemecko?

    NS1 (NordStream 1), ani NS2 (NordStream2) už neboli využívané a boli uzatvorené a tlak sa v nich udržiaval kvôli technickým dôvodom. Nemecko má nahradné dodávky z Ruska v plnej miere a mali by byť dostatočne pripravení, aby im ani dlhodobejšie odstavenie dodávok cez ruské plynovody nespôsobilo.

    2. Keď zateká voda dnu tak potrubie je už natrvalo poškodené?

    Ak by došlo ku korózií spôsobenej morskou vodou, je to vážny technický problém a musela by byť vymenená celá časť potrubia. Práve tlak v potrubí má zabrániť prieniku vody do plynovodu a slúži ako jedna z ochrán.

    3. Z akých trás môže ešte Nemecko odoberať plyn?

    Európa má rozsiahlu sieť plynovodov a krajiny sú schopné medzi sebou zabezpečiť tranzit v rámci EÚ a zdrojmi v zahraničí, či LNG. Z Ruska je Nemecko stále pripojené na plynovod Yamal, MEGAL spája Nemecko s Českou republikou a Rakúskom, plynovody ktoré spájajú ložiská v Severnom mori, či prepojenia smerujúce k  Holandsku, Francúzsku, či Švajčiarsku. Zároveň má Nemecko 3 rozsiahle LNG terminálny a buduje ďalšie.

    4. Hoci do EU prúdi asi 9-10 percent plynu, má poškodenie vplyv na burzové ceny?

    Prvotná reakcia trhu bola pochopiteľná a znamenala mierny nárast. Našťastie sme svedkami toho, že túto zjavnú provokáciu trhy až tak nerozhodilo a prevážil zdravý rozum. Ceny plynu je už dnes na úrovni pred poškodením NS1 a NS2, čo je dobrý ukazovateľ, že by sme mohli byť svedkami ďalšieho poklesu.

  • Môže Rusko nahradiť export do EÚ ?

    Otázky od Hospodárskych novín, ako súčasť vyjadrenia k situácií so zemným plynom

    1. Rusko posielalo do EU okolo 40 percent plynu, dnes je to približne 9. Vie Únia fungovať dlhodobo bez ruskej komodity?

    Kontrakty, ktoré sa podpisujú s dodávateľmi sú založené na dlhodobej spolupráci a Európska únia schválila investície do novej infraštruktúry, ktorá by mala zabezpečiť dodávky. Zároveň budú posilnené lokálne zdroje a  využívanie zdrojov zemného plynu na území EÚ.

    Rusko bol dlhodobo problémový partner, ktorý využíval plyn ako politický nástroj a odborná verejnosť na tento fakt upozorňovala roky.

    2. Myslíte si, že alternatívne dodávky ako Taliansko či Severné more sú stabilné zdroje na dlhé roky?

    Ak pridáme nové línie plynovodu a spustí sa ťažba v ďalších oblastiach, mal by byť dostatok plynu . Zároveň sa na zníženie spotreby zemného plynu testuje mix s vodíkom. Ten má síce nižšiu výhrevnosť a technické špecifiká, ale reálne využitie môže byť napríklad v priemysle.

    3. Čo urobí Kremeľ s plynom, bude sa podľa vás viacej zameriavať na Čínu alebo Indiu? A je jednoduché odkloniť toky na východ?

    Napriek propagande, ktorá stále vykresľuje Rusko veľkého ako exportéra, ktorému odrezanie od Európskeho trhu nič vážne nespôsobuje, je realita úplne iná. Gazprom nie je schopný nájsť odbyt pre svoj plyn inde z jednoduchého dôvodu – preprava. Plynovody vedúce mimo EÚ majú iba obmedzenú kapacitu  a LNG terminály má celá krajina iba 2 s celkovou produkciou do 30 miliárd ton. Preto Rusko veľkú časť produkcie pozastavilo, alebo spaľuje. Zároveň ceny, za ktoré predáva plyn, aj ropu sú podľa viacerých zdrojov pod hranicou nákladov.

  • Vodík, ako doplnok zemného plynu

    V súčastnosti je za bezpečné množstvo považovaná prímes 5-20% vodíku do zemného plynu. SPP testuje prvú zmiešavaciu stanicu na Slovensku, ktorá by mohla znamenať Prihliadnuc na aktuálnu situáciu je každé zníženie závislosti na dovoze zemného plynu vítané a každé percento, ktoré môžeme nahradiť vlastnými zdrojmi pomôže. Keďže vodík má množstvo nevýhod, hlavne vysoké náklady, zatiaľ nedochádza k jeho plošnému nasadeniu. Z pohľadu prínosu pre životné prostredie sú štúdie, ktoré spochybňujú „zelený dopad“ tejto technológie pre životné prostredie, takže až prax ukáže efektívnosť vodíkovej stratégie.

    Nebezpečnosť vodíka

    V prvom rade je výroba a uskladnenie vodíku veľmi nákladné, ale je považovaný za dobrý spôsob uloženia energie z obnoviteľných zdrojov. Netreba zabúdať na výbušnosť vodíka, ktorému na vznietenie stačí pri dostatočnom množstve kyslíka aj minimálna iskra. Vodík veľmi prchavý a v prípade požiaru sa oheň šíri smerom nahor. To znamená, že transport, ako aj skladovanie musia byť dostatočne technicky zabezpečené. Taktiež ak by mal byť vodík nasadený vo domácnostiach pri vyššom mixe, ako je 20%, bolo by potrebné kompletne vymeniť technické zariadenia. V takom prípade dávam väčší zmysel elektrická energia, ktorá sa transportuje ľahšie. Vodík môže byť využívaný na uskladnenie a spätnú výrobu elektriny priamo v oblasti fotovoltickej/veternej elektrárne, bez nutnosti transportu.

  • Ceny ropy na Európskych trhoch

    V Európe sa stretávame hlavne s dvoma typmi ropy – Brent a Urals, aj keď technicky vo svete sa obchoduje cez 200 druhov ropy z rôznych zdrojov.

    Brent

    Jedná sa o ľahký typ ropy, ktorý sa ťaží v oblasti Severného mora. Hlavnými spracovateľmi je Severná a Západná Európa, má nízky obsah síry a patrí medzi ľahké ropy. Kvalitatívne ju radíme medzi lepšie, ale americká WTI je stále považovaná za „zlatý štandard“.

    Urals

    Alebo taktiež známa ako Russian Export Blend je mix taťkej ropy ťažená v oblasti Uralu a Volgy s lahkou ropou z oblasti Sibíru. Má vysoký obsah síry a je označocaná ako stredne ťažká ropa s vyžším výnosom, ako z Brent.

    Ak odhliadneme od kvalitatívnych rozdielov, najväčším rozdielom je cena. V súčastnosti na burzách tento rozdiel dosahuje v priemere 35%. Zatiaľ čo Brent sa predával počas apríla 2022 medzi približne 98-108USD/barel, Urals medzi 69-83USD/barel. Preto napriek tlaku Európskej únie rafinérie naďalej kupujú ropu z Ruska a hľadajú spôsoby, ako obísť sankcie. Lotyšský mix, ktorý obsahoval menej ako 50% ruskej ropy a tým ho obchodníci predávali napríklad spoločnosti Shell.

    Porovnanie cien Brent vs. Urals :

    Zdroj :https://www.neste.com/investors/market-data/urals-brent-price-difference

  • Rozhovor pre denník Pravda – Dopad závislosti na Rusku

    Európa a Slovensko sú závislé od ruskej ropy a zemného plynu. Očakávate, že by Rusko obmedzilo dodávky týchto dôležitých surovín?

    Ruská federácia využíva svoje nerastné suroviny ako politický nástroj dlhodobo. Vždy, keď sa situácia vyvíja v ich neprospech, obmedzia dodávky plynu, či ropy pod rôznymi zámienkami. Príkladom sú opakované opravy plynovodu Jamal a následný spätný tok v roku 2021.

    Čisto teoreticky, ak by Rusko zavrelo kohútiky s plynom. Čo by sa dialo potom, ako je Slovensko pripravené?

    Slovensko vzhľadom na minuloročný vývoj nemá dostatočné zásoby plynu na dlhodobé fungovanie. To je ale problém celej Európy, ktorá napriek opakovaným problémom s dodávkami zemného plynu od Gazpromu a dodržiavaniu záväzkov, nemá pripravený náhradný plán. LNG vyzerá byť ako hlavná alternatíva, ale tam je potrebné dlhodobé plánovanie a kontrakty.

    Podobná otázka s ropou. Máme jej zásoby na 90 dní. Čo by sme robili bez ruskej ropy?

    Ropa je síce dôležitá surovina, ale Európa nie je závislá iba na Ruskej federácií. Dodávky môžu byť zabezpečené z iných zdrojov a následné distribuované do krajín, ako napríklad Slovensko, ktoré je na Ruskej rope závislé. Pravdaže dôsledkom bude výrazné zdraženie tankovania. Už dnes sa cena ropy Brent dostala nad 100USD/barel od roku 2014, čo bolo taktiež spôsobené Ukrajinsko-Ruským konfliktom.

    Pravdepodobne dopady za drahšie energie budú prostredníctvom vysokých cien komodít na svetových trhoch. Očakávate, že cena ropy a zemného plynu vystrelí do výšin? Kam až by sa mohli vyštverať?

    Ceny reagovali okamžite a už teraz je cena plynu drahšia o vyše 15% a zastavilo sa obchodovanie. Cena ropy taktiež atakuje maximá z roku 2014, ktoré podľa všetkého prekoná. Nedovolím si odhadovať, kde bude hranica zvyšovania cien.

    Pocítia dopady najskôr a najviac prostredníctvom ropy a cien palív?

    Cena sa ropy sa odzrkadľuje na koncových cenách prakticky okamžite, takže v najbližších dňoch môžeme očakávať zdraženie aj na slovenských čerpacích staniciach.

    Pre veľké slovenské priemyselné firmy tiež bude zrejme kľúčová cena komodít na trhoch. Môžu sa teraz nejakým spôsobom predzásobiť za súčasné ceny, ktoré môžu ísť oveľa vyššie?

    Trhy zvyčajne reagujú na negatívne zmeny okamžite a na pozitívne pomalšie. Preto už nie je veľmi priestor na predzásobenie sa. V rámci Európy dochádza k vytváraniu štátnych rezerv a predaj ropy a plynu sa zakazuje. Rovnako to bude aj pri iných komoditách, ako je napríklad železná ruda.

    Aké alternatívne trasy pre strategické suroviny sú pre Slovensko najvýhodnejšie?

    Z najbližších krajín môže byť v tejto situácií dobrým partnerom Poľsko, keďže má vybudované kapacity na dovoz ropy, aj LNG. Rovnako nám vedia pomocnú ruku podať aj iné krajiny EÚ, ktoré nie sú závislé na ruskej rope. Plyn bude problematickejší, keďže väčšina krajín rátala s dodávkami z Ruska.

    Ako sa na Slovensko vie dostať LNG z USA a podobne?

    LNG prúdi do EÚ dlhodobo a to do 21 veľkých námorných terminálov. Najviac terminálov má Španielsko, ďalej sú to napríklad Poľsko, Nemecko, Holandsko, Litva, Taliansko a ďalšie. Čiže miest, kde je možný dovoz LNG je dostatočný. Problém môže nastať pri redistribúcií, na ktorú sa mimo námorných trás využíva riečna tankerova preprava, vlaky a nákladná autodoprava. V Bratislave bol plán na výstavbu terminálu na Dunaji, ktorý zatiaľ nebol schválený a je v nedohľadne.

    Má to nejaké limity, koľko vieme doviezť, ako dlho to trvá, je konkurencia medzi odberateľmi v rámci EÚ?

    Súčasné kapacity terminálov pokrývajú približne 40% spotreby EÚ, v prípade pomoci od Fínska, Nórska, Švédska, Gibraltáru a Turecka by mohla byť táto kapacita navýšená. Podľa aktuálnych správ už teraz čaká v prístavoch veľké množstvo tankerov pripravených na dovoz LNG do EÚ. Hlavnými dodávateľmi sú Katar, USA a Nigéria. Práve Katar sa ale už vyjadril, že nebude schopný zabezpečiť potreby EÚ a plnohodnotne nahradiť dodávky z Ruska.

    Ďalej sú tu dovozy plynu z Nórska, Alžírska, či Azerbajdžanu. 

    Ako môže pomôcť alebo zasiahnuť do situácie Brusel?

    Teraz sa môže ukázať jednota EÚ a podpora jednotlivých štátov. V tomto prípade práve Slovensko bude potrebovať najviac pomoci, keďže sme závislí na Rusku. Brusel bude musieť usmerňovať celoeurópske prerozdelenie komodít a postarať sa o vytvorenie nadnárodných rezerv prístupných pre všetky členské štáty.

    Ako je to s jadrovým palivom, minister hospodárstva Richard Sulík vyhlásil, že ho máme dosť, je to skutočne tak?

    Jadrového paliva by mal byť dostatok, zároveň ho vieme obstarať aj z iných zdrojov. Rusko nemá tak významné postavenie, aby nás mohlo ovplyvniť.

    Kde by sme vedeli nájsť alternatívnych dodávateľov jadrového paliva?

    Dodávateľov je celkom dosť a oveľa významnejších, ako je Rusko. Alternatívne by sme mohli urán dovážať z Francúzska, Holandska, Kazachstanu, Kanady, Austrálie, či Argentíny.

    Ak by aj výrazne obmedzilo dodávky, ruský režim je závislý na peniazoch, ktoré inkasuje za predaj nerastného bohatstva, nestrelili by si Rusi do nohy?

    Rusko je závislé na exporte. Aj keď sa snaží svoju ekonomiku smerovať v poslednej dobe na Čínu, stále potrebuje Európu, aby ekonomicky prežilo. Už nákupmi plynu na rok 2022 za extrémne ceny sme nepriamo podporili ruský štátny rozpočet a západ poskytol výraznú finančnú injekciu. To je daň za našu závislosť na fosílnych palivách a odklone od jadrovej energetiky.