V Európe sa stretávame hlavne s dvoma typmi ropy – Brent a Urals, aj keď technicky vo svete sa obchoduje cez 200 druhov ropy z rôznych zdrojov.

Brent

Jedná sa o ľahký typ ropy, ktorý sa ťaží v oblasti Severného mora. Hlavnými spracovateľmi je Severná a Západná Európa, má nízky obsah síry a patrí medzi ľahké ropy. Kvalitatívne ju radíme medzi lepšie, ale americká WTI je stále považovaná za “zlatý štandard”.

Urals

Alebo taktiež známa ako Russian Export Blend je mix taťkej ropy ťažená v oblasti Uralu a Volgy s lahkou ropou z oblasti Sibíru. Má vysoký obsah síry a je označocaná ako stredne ťažká ropa s vyžším výnosom, ako z Brent.

Ak odhliadneme od kvalitatívnych rozdielov, najväčším rozdielom je cena. V súčastnosti na burzách tento rozdiel dosahuje v priemere 35%. Zatiaľ čo Brent sa predával počas apríla 2022 medzi približne 98-108USD/barel, Urals medzi 69-83USD/barel. Preto napriek tlaku Európskej únie rafinérie naďalej kupujú ropu z Ruska a hľadajú spôsoby, ako obísť sankcie. Lotyšský mix, ktorý obsahoval menej ako 50% ruskej ropy a tým ho obchodníci predávali napríklad spoločnosti Shell.

Porovnanie cien Brent vs. Urals :

Zdroj :https://www.neste.com/investors/market-data/urals-brent-price-difference