Otázky od Hospodárskych novín, ako súčasť vyjadrenia k situácií so zemným plynom

1. Rusko posielalo do EU okolo 40 percent plynu, dnes je to približne 9. Vie Únia fungovať dlhodobo bez ruskej komodity?

Kontrakty, ktoré sa podpisujú s dodávateľmi sú založené na dlhodobej spolupráci a Európska únia schválila investície do novej infraštruktúry, ktorá by mala zabezpečiť dodávky. Zároveň budú posilnené lokálne zdroje a  využívanie zdrojov zemného plynu na území EÚ.

Rusko bol dlhodobo problémový partner, ktorý využíval plyn ako politický nástroj a odborná verejnosť na tento fakt upozorňovala roky.

2. Myslíte si, že alternatívne dodávky ako Taliansko či Severné more sú stabilné zdroje na dlhé roky?

Ak pridáme nové línie plynovodu a spustí sa ťažba v ďalších oblastiach, mal by byť dostatok plynu . Zároveň sa na zníženie spotreby zemného plynu testuje mix s vodíkom. Ten má síce nižšiu výhrevnosť a technické špecifiká, ale reálne využitie môže byť napríklad v priemysle.

3. Čo urobí Kremeľ s plynom, bude sa podľa vás viacej zameriavať na Čínu alebo Indiu? A je jednoduché odkloniť toky na východ?

Napriek propagande, ktorá stále vykresľuje Rusko veľkého ako exportéra, ktorému odrezanie od Európskeho trhu nič vážne nespôsobuje, je realita úplne iná. Gazprom nie je schopný nájsť odbyt pre svoj plyn inde z jednoduchého dôvodu – preprava. Plynovody vedúce mimo EÚ majú iba obmedzenú kapacitu  a LNG terminály má celá krajina iba 2 s celkovou produkciou do 30 miliárd ton. Preto Rusko veľkú časť produkcie pozastavilo, alebo spaľuje. Zároveň ceny, za ktoré predáva plyn, aj ropu sú podľa viacerých zdrojov pod hranicou nákladov.