Denník Korzár v spolupráci s Prvou energetickou pripravil článok a o predraženom verejnom obstarávaní v Univerzitnej nemocnici L.Pasteura v Košiciach :

Lacnejšiu elektrinu košická nemocnica stále kupuje drahšie

Univerzitnej nemocnici dodáva nová firma elektrinu o takmer tri eurá lacnejšie ako predchádzajúca. Podľa energetického experta je to viac ako na trhu dostupné ceny.

KOŠICE. Vlani kupovala Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice podľa analýzy Transparency International spomedzi deviatich veľkých štátnych nemocníc elektrinu najdrahšie.

Košická nemocnica zaplatila za jednu megawatthodinu v priemere 66 eur. V niektorých prípadoch s dodávateľom Východoslovenská energetika zvyšovala cenu na 76 eur.

Nemocnica nerobila vlani súťaž na dodávku elektriny, len predĺžila zmluvu z roku 2011 podpísanú za bývalého vedenia.

Hovorkyňa Ladislava Šustová to pre Sme vysvetlila časovou tiesňou, do ktorej sa dostali po tom, čo ministerstvo zdravotníctva ku koncu roka 2012 upustilo od centrálneho verejného obstarávania elektriny.

Dohodnúť nižšie ceny bolo zložité podľa Šustovej aj pre meškajúce platby. Faktúry mali aj viac ako 120 dní po splatnosti.

Plyn a elektrina v jednom

V novembri vyhlásila Univerzitná verejné obstarávanie na spoločného dodávateľa elektrickej energie a zemného plynu. V júni bol známy víťaz. Do súťaže sa prihlásil jeden uchádzač, akciová spoločnosť Energie2.

Slovenská spoločnosť je alternatívnym predajcom plynu a elektriny na našom, poľskom i českom trhu.

Univerzitná stanovila predpokladanú hodnotu zákazky na dvojročnú dodávku elektriny na 3,91 milióna eur. Za predpokladaný odber 27,7-tisíca megawatthodín akciovka nemocnici ponúkla sumu 1,77 milióna eur. Jedna megawatthodina nemocnicu po novom stojí 64,2 eura.

Za 76-tisíc megawatthodín zemného plynu zaplatí nemocnica 3,02 milióna eur namiesto predpokladaných 3,01 miliónov eur. V prepočte na jednu megawatthodinu je to 39,8 eura.

Konečná cena zákazky vrátane elektriny a plynu bude nemocnicu pre obe pracoviská na Rastislavovej ulici i Triede SNP stáť 4,8 milióna eur.

„Napriek tomu sa do súťaže prihlásil 1 dodávateľ, suma za 1 megawatthodinu je o takmer 3 eurá nižšia,“ odpovedala nemocnica na otázku, či považuje výsledok verejného obstarávania a sumu vysúťaženú za elektrinu za dobrú.

Úspora závisí od spotreby

Koľko podľa predpokladov ročne usporí za dodávku elektrickej energie pri novom dodávateľovi v porovnaní s predchádzajúcim, nespresnila.

Odôvodnila to tým, že to závisí od spotreby. „Ušetrená suma sa nedá vopred predpokladať,“ povedala Šustová.

Rovnako reagovala aj na otázku, koľko ušetrí na plyne. Ten nemocnici doteraz dodával RWE Gas Slovensko.

Andrej Lednár, konateľ spoločnosti Prvá energetická, je jeden z dvoch expertov, ktorý pre Transparency International vypracoval analýzu o nakupovaní elektrickej energie v nemocniciach. Jeho spoločnosť sa zaoberá poradenstvom v oblasti energetiky a výberu dodávateľa energií.

Pre Korzár porovnal, za koľko nakupujú energie právnické osoby. „Bežná cena na trhu pri zrovnateľnej spotrebe sa pohybovala na úrovni 39 – 40 eur za megawatthodinu a pre druhý rok 38 – 39 eur za megawatthodinu. Pri plyne by sa jednalo o približne 26 – 27 eur za megawatthodinu.“

Prízvukuje, že ak sa klient rozhodne pre dlhšiu viazanosť ako jeden rok, zvyčajne dostane na ďalšie roky výhodnejšie podmienky, pretože energia sa nakupuje dopredu.

Expert: Vplyv má disciplína

Lednár pripúšťa, že vplyv na vyššiu cenu má platobná disciplína nemocnice, kde si energetická spoločnosť môže zarátať svoje riziko.

Za neštandardné považuje, že sa elektronickej aukcie pri takom veľkom odbere energií zúčastnil len jeden uchádzač.“ Určite priamym oslovením viacerých energetických firiem, prípadne zverením výberu poradenskej firme by získali výhodnejšie podmienky.“

Lacnejšie ako Univerzitná nakupuje elektrinu podľa prieskumu TIS napríklad Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Za jednu megawatthodinu platí spoločnosti maGna E.A v priemere 40,6 eura.

zdroj : kosice.korzar.sme.sk/c/7315554/lacnejsiu-elektrinu-kosicka-nemocnica-stale-kupuje-drahsie.html