ÚRSO zverejnil ďalšiu, finálnu korekciu cien elektriny pre subjekty na rok 2022.  Sú tieto ceny dobrou správou pre ľudí, alebo sa dali upraviť aj nižšie?

Každé zníženie poplatkov je dobrá správa. Bohužiaľ u nás je stále fokus na domácnosti, ktorých sa vďaka regulácií zdraženie dotkne najmenej zo všetkých odberateľov. Malé  a stredné podniky sa podľa zverejnených cenníkov dočkajú zdraženia podľa typu odberu medzi 300-400% na komodite.

Aké bolo zdražovanie cien elektriny v okolitých krajinách (V4)?

Všetky krajiny zažili extrémne nárasty cien elektriny Česko, Maďarsko, Slovensko malo vývoj totožný, Poľsko napriek ich závislosti na uhoľných elektrárňach malo nárast cien miernejší. Zatiaľ čo Slovensko malo vrchol ceny 330Eur/MWh, Poľsko malo 194Eur/MWh

Posledné dni išla cena elektriny na trhoch dole. Počas posledných dní uplynulého roka cena elektriny na trhoch spadla až na úroveň 124 eur za megawatthodinu. Dva dni pred Vianocami pritom cena elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok sa predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Sú takéto výkyvy bežné a čo spôsobilo, že šla cena elektriny posledné dni dole?

Záver roka býva zvyčajne po 10.12. pokojný, keďže sa uzatvára zmenový proces. Tento krát to bolo výnimočne naopak. Namiesto pokoja a zníženia cien, s ktorým veľa odberateľov, vrátane mňa rátalo nastal chaos. Na trhu nebol dostatok energie, keďže ostalo veľké množstvo otvorených kontraktov. Firmy, ktoré boli zúfalé z cien okolo 170Eur/MWh skončili s cenami cez 230 a viac.

Treba si uvedomiť, že takýto nárast cien je pre veľa firiem likvidačný a reálne riešenia tejto situácia neexistujú.
Veľmi zle dopadnú hlavne firmy, štátna, či verejná správa, ktoré neriešia nové zmluvy s fixnými cenami, ale fungujú na cenníkoch. Tam priemerná cena dosahuje 250Eur/MWh za komoditu elektriny.

Za znížením cien je hlavne upokojenie trhu a koniec nákupov – keď klesá dopyt, klesá aj cena. Všetci sme očakávali takýto vývoj skôr ako po 25.12.