obr č 3 FINVIZ NATURAL GASJeseň je obdobie, kedy majú odberatelia poslednú šancu zmeniť dodávateľa elektrickej energie a zemného plynu pre rok 2013. Preto sme pre našich klientov, pripravili analýzu vývoja cien energií, ktorá sa odvíja od aktuálnych zmien vo vývoji cien komodít. Keďže zmena je možná len po výpovedi súčasnému dodávateľovi, ktorá podľa nového zákona o energetike je 1 mesačná, odporúčame začať práve tým.

 

Plyn

Podľa nášho názoru za zvýšením cien plynu nestojí len stále spomínaná tzv. ekonomická kríza, ale toto jeseň zasiahlo hlavne zavedenie embarga na dovoz ropy z Iránu, ktorý nadobudol platnosť dňa 1.7.2012. Už prvý deň platnosti embarga sa zvýšila cena ropy o cca 10% a súbežné rástli aj vykurovacie oleje či zemný plyn (obr. č.2 a 3). Ropa, ktorá má priamy vplyv na vývoj ceny plynu vzrástla z 80,- $ / barel na približne 99,- $ kde sa pohybuje aj v súčasnosti. Či sa dostane na hranicu 110$ / barel, čo bolo maximum v tomto roku bude otázne. Tento rast mal za následok, nárast ceny plynu na nemeckej burze DAX o 1 Euro (obr. č.4) Cena sa tak prepracovala z tohtoročného minima cca 25,20 €/MWh na tohtoročné maximá 28,- €/MWh.

V najbližšom období môže mať výraznejší vplyv na cenu zemného plynu veľká plánová odstávka vrtnej plošiny v Severnom mori, ktorá začína najbližších dňoch. Preto očakávame nárast ceny na nemeckej burze práve na maximálnu hranicu 28,-€/MWh, ktorá by ale výraznejšie prekročená nemala byť, keďže je považovaná za rezistnú hranicu. V prípade prerazenia tejto rezistnej hranice sa otvára priestor na rast k 30,- €/MWh, čo je ale nepravdepodobné.

 

Elektrina

S ná rastom ceny ropy sa často spája aj nárast ceny elektriny. Bohužiaľ túto jeseň vývoj ceny base (základnej ceny elektriny) kopíroval vývoj cien ropy na svetových trhoch a od 1.7.2012 vidíme rast. V lete sa cena base pohybovala na ročných minimách cca 46,80 €/MWh, no v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 48,20 €/MWh.(obr. č.5). Od tohtoročných max. cien 52,20 €/MWh je to síce ďaleko, ale v prípade rastu ostatných komodít, nevylučujeme rast aj pri elektrickej energií pre koncového spotrebiteľa. Silný rezist a psychologická hranica bude 50,- €/MWh pri cene base.

V súčasnej dobe ma paradoxne pozitívny vplyv na rast komodít rozhodnutie ECB o nakupovaní dlhopisov zadĺžených štátov.

Odberateľom s väčšou spotrebou elektriny (nad 10 000 MWh/rok) by som odporúčali zvážiť nákup cez koeficient resp. nakúpiť si tranžu podľa aktuálnej ceny na trhu. Podľa histórie sa to môže oplatiť hlavne pri nákupe v decembri, kedy dodávatelia predávajú prebytky elektriny. Pre ilustráciu, v decembri r. 2011 poklesla len v tomto mesiaci cena na pražskej burze www.pxe.cz o cca 8 – 10%. Takýto nákup je o niečo náročnejší a treba sledovať vývoj komodít počas celého roka, ale pravdaže Vám s tým radi pomôžeme a budeme Vás informovať o vhodnom čase, kedy zvážiť nákup.(obr. č.5)

Budeme radi, ak nás kontaktujete a vložíte starostlivosť o Vaše energie do našich rúk. Už teraz sa tešíme na spoluprácu a že budeme môcť zabezpečiť dodávky elektrickej energie a zemného plynu cez našich silných partnerov.
 

obr č 1 FINVIZ ROPA
obr č 1 FINVIZ ROPA
obr č 2 FINVIZ HEATING OIL
obr č 2 FINVIZ HEATING OIL
obr č 3 FINVIZ NATURAL GAS
obr č 3 FINVIZ NATURAL GAS
obr č 4 EEX GAS
obr č 4 EEX GAS
obr č 5 PXE ELEKTRINA
obr č 5 PXE ELEKTRINA