V posledných týždňoch sme svedkami mnohých vyjadrení týkajúcich sa ukončenia tranzitu plynu cez plynovod Bratstvo.
Medzi najemotívnejšie patrí téma výpadku príjmov štátneho rozpočtu z dividend spoločnosti Eustream a.s., alebo zjednodušene z poplatkov za tranzit.
Tejto téme sa okrem ministerstva hospodárstva venoval hlavne premier Fico, ktorý vyhlásil že : (Ukrajina svojim rozhodnutím) “Slovensko oberá ročne o takmer 500 miliónov eur”.

Aká je ale realita?
Je potrebné začať od majetkového pozadia, kde vlastníkom Eustream a.s. je SPP Infrastructure, a.s.
V tej má síce štátny podnik SPP podiel 51% , ale menšinový vlastník EP Infrastructure (Slovak Gas Holding B.V.) za ktorým stojí EPH má manažérsku kontrolu.

Keď si pozrieme hospodárske výsledky za posledné 4 roky, je zjavná klesajúca tendencia pri tržbách, aj ziskoch.
Dôležitejší pohľad na zisky, z ktorých sa vyplácajú dividendy a tie môžeme považovať za príjem do štátneho rozpočtu (cez štátny SPP).

  • 387 mil. za 2019
  • 360 mil. za 2020
  • 277 mil. za 2021
  • 264 mil. za 2022
  • -12,56 mil. za 2023

Pre rok 2024 ešte hospodárske výsledky zverejnené nie sú, ale je jasné, že dividendy z prepravy zemného plynu cez územie Slovenska určite nedosahovali stovky miliónov. Posledná dividenda za roku 2022 dosiahla 165 mil. Eur.

Takže Eustream a.s. nebol žiaden ťahúň ekonomiky, ani sa veľkou mierou nepodieľal na príjmoch štátneho rozpočtu.

Ďalším faktorom, ktoré politici a média vyzdvihujú ako “veľké náklady” sú navýšené poplatky za tranzit plynu, ktoré ministerstvo hospodárstva odhadlo na 177 mil. Eur za rok.
Pri spotrebe Slovenska 44 288 900 MWh sú to približne 4Eur/MWh. Ak by sme tento rozdiel preniesli do koncovej referenčnej ceny 100Eur/MWh bez DPH, predstavovalo by navýšenie rozdiel iba 4%.
Netreba zabúdať na kvalitu LNG, ktoré vďaka vyššej čistote má aj vyššiu energetickú hodnotu (výhrevnosť). V konečnom dôsledku je prechod na LNG je prínosom, čo sa ukázalo aj na stave zásobníkov spravovaných Nafta a.s.. Od zavedenia mixu zdrojov plynu a odklonu od 100% ruského v nich stúpla energetická hodnota.

Cena komodity je vždy rovnaká, či sa jedná o Ruský plyn cez plynovod, alebo plyn, ktorý je vyčistený, zachladený a precestoval pol zemegule. Vždy ho určuje burza.

Burza PXE zaznamenala počas decembra navýšenie na kontrakty 2025 v približne 10%, ale už vidíme náznaky korekcie. Dôležité budú najbližšie týždne, kedy uvidíme, aký je reálny dopad na ceny plynu v Európe.