V súčasnej dobe sa ceny plynu pohybujú na svojich historických minimách. Aj keď European Energy Exchange (EEX), ktorá je braná ako najvýznamnejšia burza s energiami v Európe, má údaje prístupné od roku 2012, je jasne vidieť pokles z júla 2012, kedy cena plynu atakovala 29 Eur/MWh, až po uzatváraciu cenu z 12.11.2015 za 17,10 Eur/MWh. S týmto vývojom priamo súvisí aj cena pre právnické osoby, ktorá sa odvíja od cien plynu na burze. Preto pokles v poslednom období sa odzrkadlil aj na koncovej cene. Pravdaže výška rozdielu sa líši podľa typu odberného miesta, výšky spotreby, ale hlavne doby, kedy došlo k podpisu zmluvy, prípadne dodatku. Zatiaľ čo na začiatku roka stála na burze 1 MWh plynu cez 27 eur, tento týždeň je cena tesne nad 17 Eur.

Ak by sme sa pozreli na svetové trhy, dostávame sa na úrovne cien z deväťdesiatych rokov minulého storočia a je veľmi pravdepodobné, že sa dostaneme na ceny z roku 1996.Na cenu plynu priamo vplývajú ceny ropy, ktoré neustále klesajú. Ropa BRENT bola lacnejšia už len v roku 2009, ak sa podarí prekonať hranicu 40 USD/barel budú taktiež prekonané 20 ročné minimá.

Ďalším dôležitým faktorom je relatívny pokoj pri dodávkach plynu do Európy. Tranzit cez Ukrajinu prebieha bez problémov a existencia reverzného toku cez západnú Európu upokojuje trhy. V neposlednom rade je to teplá zima, akú si väčšina Európanov nepamätá. Nízka spotreba vzhľadom na vysoké zásoby taktiež napomáhajú k znižovaniu cien plynu na burze. 20 Eur/MWh bola hranica, ktorú len málokto predpokladal, že sa prekoná. Napriek tomu sme minulý týždeň (13.11.2015) zaznamenali cenu na úrovni 17 Eur/MWh. Osobne nemyslím, že by cena klesla pod 16 Eur/MWh, už len kvôli blížiacej sa vykurovacej sezóne by som očakával mierny nárast.

Ako sa bude ceny plynu vyvíjať v blízkej budúcnosti ? V prípade, ak na Európskom a globálnom trhu s komoditami nenastane výrazná zmena, môžeme očakávať udržanie cien v rozmedzí 17-18,50 Eur/MWh. Cenu ovplyvní pravdaže aj tohtoročná zima, ktorá síce mešká, ale môže byť o to silnejšia a dlhšia.

 

 

SK_12_2012 - 10_2015 NATURAL GASSK_10_2014 - 10_2015 CRUDE OIL BRENT