Oxid uhoľnatý (CO) je často nazývaný „neviditeľný zabijak”. Práve tento jedovatý plyn je najnebezpečnejšia látka, ktorá vzniká pri nedokonalom horení napríklad zemného plynu v sporáku, či kotly. Často podceňujem plynové spotrebiče, lebo sú bežnou súčasťou našich domácností. Revízna správa pre domácnosti je potrebná iba pri ich zapojení, ale pravidelné kontroly sú len odporúčané.
Práve sporák môže mať nedokonalé horenie napríklad v dôsledku zanesených horákov. Najlepšou ochranou je mať plynové spotrebiče v dobrom technickom stave a hlavne zabezpečené dostatočné vetranie miestnosti, keďže CO je bezfarebný, bez zápachu, ktorý nie je možné ho rozpoznať. Ale aj samotný zemný plyn môže byť nebezpečný, aj keď sa do neho pridáva chemická látka, ktorá spôsobuje jeho známy pach. Častým problémom sú netesniace spoje a ventily na rozvodoch, ale napríklad aj na plynových fľašiach.
Novšie spotrebiče sú často bezpečnejšie a pri ich montáži sa kladie väčší dôraz tesnosť. Technický pokrok je vidieť aj pri plynových kotloch, ktoré prešli za posledné roky veľkými zmenami. Sú účinnejšie, majú pokročilé prvky ochrany ako automatické vypnutie (zlyhanie plameňa, pokles tlaku, atď), či bezpečnostné poistky (napr. kotol sa nezapáli ak nemá prívod vzduchu).
Rozdiel môže spôsobiť aj typ plynu, ktorý využívame. LNG má lepšie horenie a vytvára menej sadzí, keďže sa jedná o čistejší plyn s vysokým podielom metánu bez prímesí.
Medzi rizikové spotrebiče môžeme zaradiť prakticky čokoľvek, čo horí a tým pádom produkuje CO. Či sa jedná o krb, splyňovací kotol na drevo, či domáce elektrocentrály. Vždy je dôležitý technický stav a hlavne dobré odvetranie.