Aj v roku 2014 Vám budeme pripravovať retrospektívne analýzy vývoja cien, ako aj dlhodobé analýzy, ktoré Vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Cenu plynu začiatkom roku ovplyvnili hlavne špekulácie okolo recesie v Nemecku. Aj keď sa nenaplnili, cena plynu dosahuje trojročné minimá a pohybuje sa okolo 25.30 Eur/MWh. Z globálneho hľadiska sa o zníženie cien postarala aj spoločnosť Total a jej navýšenie ťažby bridlicových plynov na území USA. Pokles neohrozil ani krátky výpadok na plynovode medzi Ruskom a Azerbajdžanom, ani protesty na Ukrajine. To by sa mohlo zmeniť, ak Rusko bude trvať na zaplatení ukrajinského dlhu.
Vývoje elektrickej energie ovplyvnil negatívny vývoj vo Francúzsku ( hrozba zníženia raitingu), ako aj znižovanie nákupov amerických dlhopisov. Stabilizovaniu trhu napomohla dohoda o Iránskom jadrovom programe a možné uvoľnenie sankcií.

Začiatok roka bol veľmi priaznivý a preto aj našim klientom už pripravujeme prvé ponuky. Pozitívny vývoj na burze sa odzrkadlí aj na cenách pre koncových zákazníkov.

 

EE-PXE-012014 WTI OIL 012014 ZP-EEX 012014 HOIL 012014 NATGAS 012014