Keď sme koncom minulého roka písali o prekonávaní historicky minimálnych cien, nikoho ani nenapadlo, kam až ceny padnú. Vďaka relatívne stabilnej politicko-ekonomickej situácií, teplej zime, ako aj klesajúcim cenám ropy, i uhlia môžeme zazmluvňovať deregulovaných klientov najlacnejšie za desaťrocia.

Elektrická energia počas celého minulého roky, až na menšie výkyvy klesala a v tomto roku zaznamenala najväčší pokles 04.01, kedy sa pád ceny Base load na PXE zastavil až 21.01 na hranici 26 Eur / MWh. V posledných dňoch boli síce mierne výkyvy v rozmedzí 26 – 27,35 Eur/MWh. Hranica 26 Eur vyzerá byť ako veľmi silný support pre náš trh, a aj keď sa elektrina obchoduje v Českej republike, alebo Nemecku na úrovni 22 Eur/MWh zatiaľ sme sa k nej nepriblížili.
Budeme platiť za elektrinu ešte menej? Prekonáme 26 Eur/MWh? S najväčšou pravdepodobnosťou sa to dozvieme najbližšie dni. Po piatkovom (06.02) uzatvorení burzy s cenou 26,06 Eur/MWh sa týždeň začal s miernym zdražením. Ak by sme ale psychologickú hranicu prekonali, je tam priestor korigovať spolu s Českom a Nemeckom k hranici 24 Eur/MWh.

Ceny plynu narazila na svoje dno podľa Nemeckej burzy EEX dňa 20.01 s cenou 13,67Eur/MWh. Za tým vidíme správu o zrušení sankcií voči Iránu, ktorý nie je len výrazným producentom ropy, ale aj zemného plynu. Po opadnutí nadšenia síce krátkodobo došlo k zvýšeniu cien, ale trh sa stabilizoval a opäť pomaly klesá smerom k 14 Eur/MWh. Vďaka vysokým zásobám a nízkej spotrebe spôsobenej teplou zimou je tu veľká pravdepodobnosť, že opäť pokoríme hranicu 14 Eur/MWh.

EEX Plyn 3 mesiace EEX Plyn rok PXE 3 mesiace PXE rok