S prípravou dodatkov pre našich klientov sme čakali do poslednej chvíle, ale oplatilo sa. V utorok 12.11 dosiahli ceny svoje dno za posledných 6 mesiacov a približujú sa k celoročným minimám. Jedným z hlavných dôvodov je, že energetické spoločnosti museli zazmluvniť väčšinu svojich kontraktov na maloodber do konca minulého mesiaca, aby vedeli garantovať regulované ceny, ktoré sú povinné oznámiť odberateľovi najneskôr 2 mesiace pred začiatkom nového roka.

Zníženie obchodov malo za dôsledok zníženie cien, čo predstavuje priestor na úsporu pre väčších klientov, ktorí nepodľahli pokušeniu zazmluvniť pri prvotných poklesoch v septembri a začiatkom októbra. Vďaka tomu, že sme našim klientom nechali otvorené pozície a čakali, ušetrili sme im v priemere 3 Eurá z MWh elektrickej energie.

Pokles cien ale môže byť ohrozený, keďže po krátkom výpadku jedného bloku jadrovej elektrárne v Českom Temelíne, kedy došlo k prerušeniu výroby energie kvôli neidentifikovanej závade na turbíne, juh Francúzska postihlo zemetrasenie o sile 5,4. Preventívne odstavili tri reaktory jadrovej elektrárne Cruas-Meysse. Nevyspytateľné prírodné a technické problémy majú vždy negatívny dopad aj na ceny komodít na burze.

 

                                                      zdroj: pxe.cz