Ceny elektrickej energie od marca 2018, kedy boli na úrovni 35,76Eur/Mwh postupne vyrástli až na 47,50Eur/MWh tento týždeň. Racionálny a technický dôvod za takýmto extrémnym nárastom nie je. Hlavne ak zoberieme do porovnania rok 2017, kedy na začiatku roka stála MWh iba 28Eur. Všeobecne môžeme povedať, že sa jedná o vrátenie cien do pôvodných úrovní pred poklesom z rokovh 2016 a 2017, aby sa výroba energie stala opäť rentabilná a rast je podporený vyššou spotrebou na prieč Európou.
Slovensko si stále drží kvalitnú pozíciu na  burzách ako PXE.cz, kde cena elektrickej energie z okolitých štátov patrí medzi nižšie, aj v porovnaní s väčším trhom ako je napríklad Maďarsko.
Už nižší nákup má vplyv na koncovú cenu, odhliadnuc od distribučných poplatkov a regulácie. Pravdaže práve v optimalizácií distribúcie  je priestor na ďalší pokles. Vo výnimočných situáciach ako máme teraz, keď došlo k výraznému nárastu cien je aj regulácia pre domácnosti vítaná, keďže núti dodávateľov plánovať nákupy už na začiatku roka, kedy boli ceny ešte výhodnými.