Záver roka sa niesol v znamení stability a len minimálnych výkyvoch cien oboch komodít – elektrickej energie aj zemného plynu.
Po náraste cien plynu koncom novembra došlo k miernemu poklesu ,vďaka dohode Ukrajiny a Ruska. Keďže sa v tomto období začala aj vykurovacia sezóna cena sa udržala na úrovni 26,5 Eur/MWh.
Ropa Brent sa pohybovala medzi 94 a 100$/barel, kde za mierny nárast mohli hlavne pozitívne správy o vývoji zamestnanosti v USA. Na druhej strane chválenie nižšieho počtu emisných povoleniek Európskym parlamentom. Preto nedošlo k žiadnemu výraznejšiemu pohybu ani na EEX, ani na Pražskej burze PXE.
Tento rok bol veľmi turbulentný hlavne pre elektrickú energiu, kde sme zaznamenali najväčší pokles za vyše 5 rokov. Preto v roku 2014 môžeme očakávať len udržanie cien na terajšej úrovni 35 – 39€/MWh. V januári by mal FED znížiť nákup amerických dlhopisov z 85 mld/mesiac na 75 mld/mes, zároveň aj potvrdiť zníženie úrokovej miery, čo by mohlo mať vplyv aj na ceny elektriny.
Ceny plynu by tiež nemali zaznamenať aspoň začiatku roka väčšie výkyvy. V budúcnosti sa karty zamiešajú vďaka ťažbe bridlicových plynov v USA a najnovšie aj v Austrálií, k čomu by mohlo prísť už od roku 2017.

 

EE-PXE-2013 EE-PXE-122013 NATGAS 2013 NATGAS 122013