Klienti sa nás často pýtajú, ako by mali znížiť náklady za elektrickú energiu, či už vo firme, alebo v domácnosti. Dnes sme pre Vás pripravili zopár rád, ktoré môžete ľahko využiť u seba doma, aby aj Váš rodinný rozpočet ušetril.

Zmena dodávateľa – je jednoduchý proces, ktorý trvá skutočne pár minút a Vašej domácnosti môže ušetriť podľa spotreby aj viac než 160Eur za rok. V tejto oblasti Vám radi poradíme a vyberieme dodávateľa, ktorý Vám zníži náklady. Zmena dodávateľa sa odrzkadlí priamo na faktúre a preto si viete reálne úsporu skontrolovať.

Výber spotrebičov – v priemere najvyšší podiel spotreby v domácnosti majú chladničky, a mrazničky, ktoré sú zapojené neustále. Rozdiel v cene pri nákupe sa Vám vráti v priebehu dvoch až troch rokov a potom už len šetríte. Do tej istej kategórie patrí aj práčka a umývačka riadov, pri ktorých si okrem spotreby elektrickej energie treba dať pozor aj na spotrebu vody. Vďaka novým energetickým štítkom je pre spotrebiteľa oveľa jednoduchšie orientovať sa medzi jednotlivými spotrebičmi.

Vypínanie – väčšina z nás vypína televízor, domáce kino, či mikrovlnku jednoduchým stlačením gombíka. Aj keď máme pocit, že je spotrebič vypnutý, zdanie môže klamať. Spotrebiče v režime spánku majú síce nepomerne nižšiu spotrebu, ale aj tak sa odzrkadlí na Vašom účte. Najjednoduchším spôsobom by bolo vždy vypnúť spotrebič z elektrickej siete, čo ale nie je veľmi pohodlné. Riešením môžu byť adaptéry, ktoré majú viacej zásuviek a majú vypínač, ktorým odpojíte naraz viacej spotrebičov. Odpájanie od siete by sme odporúčali aspoň pri dlhšom pobyte mimo obydlia(dovolenka,služobné cesty), kedy ich určite využívať nebudete.

Svietenie – od roku 2009 sa na základe nariadenia Európskej komisie(EK) začali z trhu vytrácať klasické žiarovky a nahradili ich žiarivky. Tento krok bol spojený s nesúhlasom niektorých spotrebiteľov, ale čísla hovoria jasne : 6-10x vyššia životnosť a  klasickú 60W žiarovku Vám nahradí 15W žiarivka. Podľa výpočtov EK pri priemernej životnosti jednej žiarivky ušetríte až 60Eur. Pri výbere vhodnej žiarivky odporúčame pozrieť sa na nezávislé spotrebiteľské testy, ako je napr. dTest. Ak ste ochotní do osvetlenia investovať o niečo viacej, určite sa oplatí ohliadnuť po LED (Luminiscenčných) svietidlách, ktoré svojimi parametrami násobne prekonávajú žiarivky. Hlavnými výhodami je okamžitý štart pri plnej svietivosti, nižšia spotreba a životnosť, ktorá teoreticky dosahuje až 100 000hodín. Nech máme akokoľvek úsporné svietidlá, vždy platí, že ak nie sme v miestnosti, treba svetlá vypnúť.

Elektroinštalácia – je problémom hlavne v starších budovách, ktoré neprešli komplexnou rekonštrukciou. V týchto môžu byť použité ešte hliníkové káble, ktoré majú vyšší odpor, ako v súčastnosti používané medené, čo má za dôsledok vysoké straty elektrickej energie. Rovnako je dôležitý správny výber veľkosti ističa. Za istič sa platia pravidelné mesačné poplatky, ktoré sa odvíjajú od jeho veľkosti a často sa stretávame s ich predimenzovaním. Jeho zmena je možná na základe potvrdenia od revízneho technika.

Záleží aj na maličkostiach – aj na pohľad nevýznamné zmeny v správaní Vám môžu ušetriť desiatky percent zo spotreby. Sem patrí napríklad použitie pokrievky pri varení, upravenie programu spotrebiča na úsporný/ekologický, ponechanie priestoru za chladničkou a mrazničkou, či pravideľné čistenie od ľadu(nebude sa prehrievať a bude sa menej zapínať čerpadlo). So šetrením môžete začať ešte pred stavbou domu, prípadne zariaďovaní, napríklad umiestnením klimatizačnej jednotky na miesto s tieňom. Ako výborný doplnok osvetlenia miestnosti, alebo chodby môže poslúžiť svetlík, ktorý Vám poskytne dostatok prirodzeného svetla.